Jak stworzyć podjazd dla samochodów?

Marzysz o elegancko wykonanym podjeździe dla samochodu? Chcesz go zaprojektować i wykonać w taki sposób, aby był idealnie dopasowany do reszty posesji? Jeśli tak, to zachęcamy Cię do zapoznania się kilkoma naszymi poradami. Mamy nadzieję, że będą one dla Ciebie pomocne.

Planujemy podjazd dla auta - co uwzględnić w projekcie?


Na początek kilka słów o rozmiarze. Podjazd dla samochodów nie może być zbyt duży, ani za mały. W przeciwnym razie jego powierzchnia zaburzy oryginalną aranżację posesji. Najlepiej, jeśli jego szerokość nie będzie mniejsza niż 3 metry, a długość wyniesie co najmniej 6 metrów. Istotna jest również odpowiednia grubość podjazdu, która powinna być dostosowana do rodzaju posiadanego samochodu. Jeśli w garażu mamy auto osobowe, to jej wartość powinna wynieść minimum 6 cm. Z kolei – dla ciekawostki - ciężarówki "wymagają" podjazdu o grubości aż 8 cm.

Niezbędne jest również wykonanie spadku, tak, aby woda swobodnie wpływała na dół i na boki. Odpowiednie nachylenie powinno wynosić:

  • poprzecznie - około 1 stopnia,
  • wzdłużnie - od 3 do 4 stopni.

stotne jest również zachowanie odpowiedniego ukształtowania podjazdu. Ważne, aby nie posiadał on żadnych łuków, gdyż z prostej nawierzchni woda szybciej spłynie.

Z czego zrobić podjazd dla aut?

Efektowny i funkcjonalny podjazd dla samochodów można wyłożyć kostką brukową, kruszywem, panelami PVC i kamieniem naturalnym. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie płyt betonowych lub wylewki. Każde z tych tworzyw ma swoje zalety. Przykładowo kostka brukowa jest materiałem odpornym na ścieranie. Z kolei betonowy podjazd wyróżnia się niewielką nasiąkliwością i równą powierzchnią.

Niezależnie od rodzaju podłoża, do stworzenia podjazdu można również wykorzystać prefabrykaty betonowe. Dzięki nim można obłożyć boczne krawędzie wjazdowe. Na marginesie warto dodać, że tak usytuowany wjazd niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, odprowadzanie zalegającej wody z okolic garażu jest łatwiejsze. Po drugie, taki podjazd bardzo efektywnie się prezentuje.

Do wyłożenia krawędzi podjazdu można wykorzystać elki betonowe. Ich montaż jest prosty, gdyż ogranicza się głównie do usytuowania na odpowiednio przygotowanym podłożu. Elki stworzą mur oporowy L, na którym można umieścić oświetlenie, dekoracje, a także rośliny. W ten sposób porządkujemy przestrzeń, zyskując dodatkowe miejsce na funkcjonalne oraz ozdobne dodatki.

Reasumując, podjazd dla aut powinien łączyć w sobie wysokie walory dekoracyjne i funkcjonalne. Dzięki betonowym prefabrykatom zyska on jedyny i niepowtarzalny wygląd.