Jak stabilizować zbocza i skarpy? Rozwiązania dla trudnego terenu

Jak stabilizować zbocza i skarpy? Które rozwiązania geotechniczne sprawdzą się w terenie o niskim stopniu spoistości? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.

 

Rozwiązania geotechniczne służące do zabezpieczania gruntu


Zbocza i skarpy o stosunkowo niewielkiej spoistości można zabezpieczać poprzez zastosowanie różnych rozwiązań konstrukcyjnych. Należą do nich między innymi:

  • kotwy gruntowe, które zapewniają wzrost stabilności gruntu poprzez wzrost wytrzymałości zbocza na obciążenie,
  • siatki i maty przeciwerozyjne, które umieszczane są na powierzchni skarpy, zapobiegając przemieszczaniu się warstw gruntu,
  • geosiatki (płaskie) i geokraty (trójwymiarowe), które mają postać struktur komórkowych zwiększających nośność gruntu,
  • drenaże i systemy odwodnieniowe, dzięki którym stabilizacja skarpy odbywa się poprzez kontrolę przepływu wody przez zbocze,
  • iniekcje geotechniczne, które polegają na wstrzykiwaniu specjalnych mieszanin cementowych lub chemicznych w niestabilne warstwy gruntu.


Do stabilizacji podłoża wykorzystuje się również metodę biotechniczną, która polega na zastosowaniu roślinności, a zwłaszcza krzewów i traw, których korzenie przenikają ją, tworzą w niej sieć, a następnie wzmacniają jej spoistość.

 

Prefabrykowane mury oporowe - skuteczny sposób na zabezpieczenie skarpy


Stabilizacja zbocza jest możliwa również za pomocą konstrukcji oporowych. Stabilny mur oporowy prefabrykowany to rozwiązanie, które od strony konstrukcyjnej niesie ze sobą mnóstwo zalet. W skład muru wchodzą gotowe elementy betonowe, które są gotowe do użycia od razu po dostarczeniu na plac budowy. Dzięki temu oszczędzamy czas realizacji inwestycji, a także ograniczamy konieczność wykorzystania ciężkiego sprzętu podczas montażu muru.

 

Mury oporowe - konstrukcja i budowa


Mury oporowe powstają z idealnie dopasowanych do siebie elementów, których skład i właściwości są efektem precyzyjnie dopracowanego procesu technologicznego. Dzięki temu mur jest jednolity, trwały i wytrzymały. Warto również dodać, że mur oporowy może zostać zaprojektowany wraz z dodatkowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, takimi jak np. bloki schodowe betonowe, które ułatwiają przemieszczanie się pomiędzy poziomami.

 

Wysoka jakość budulca


Na korzyść prefabrykowanych murów oporowych przemawia również rodzaj użytego do ich produkcji betonu, który jest odporny na wilgoć, zmiany temperatury, mróz, a także oddziaływanie różnych czynników chemicznych.

Reasumując, mur oporowy prefabrykowany to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia terenu przed obsuwaniem.